شنبه تا چهارشنبه: ۸:۳۰ - ۱۷:۰۰،پنج شنبه: ۸:۳۰ - ۱۲:۳۰

میلگرد آلومینیوم خوش تراش

معرفی میلگرد آلومینیوم خوش تراش

آلومینیوم یک عنصر شیمیایی است که در جدول مندلیف در خانه ۱۳ با نام AL شناخته شده است. این فلز بسیار پر کاربرد بوده و چگالی آن تقریبا یک سوم فولاد می باشد، آلومینیوم قادر است اکسیژن زیادی را در خود ذخیره کند این فلز هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد یک لایه اکسید به عنوان محافظ بر روی سطح ایجاد می کند، شباهت ظاهری این فلز به نقره بسیار زیاد بوده و در زیر نور کاملا مانند فلز نقره به نظر می رسد. فلز آلومینیوم مغناطیسی نیست و قابلیت شکل پذیری آن بالا می باشد. در این مطلب قصد داریم تاریخچه آلومینیوم را شرح داده و شما را با یکی از تولید کنندگان آلومینیوم که در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارد به نام محصول میلگرد آلومینیوم خوش تراش آشنا سازیم.

نگاهی به پیدایش آلومینیوم

اولین برخورد بشر با فلز آلومینیوم به ۵ قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد، هرودوت مورخ یونانی اولین کسی بود که مطالبی درباره ی این فلز مکتوب کرد، با توجه به مطالبی که هرودوت نوشته است در گذشته بشر برای تثبیت رنگ از آلوم یا همان آلومینیوم  بهره میگرفته است. این فلز همچنین نقش عظیمی در دفاع از شهرها در دوران جنگ های صلیبی داشته است، پس از اتمام جنگ های صلیبی آلوم به عنوان یکی از مهم ترین مواد در صنعت نساجی اروپا مورد استفاده قرار گرفت، به مرور این فلز در دنیا شناخته شد ماهیت اصلی آلوم در سال ۱۵۳۰ میلادی توسط پاراسلسوس شناخته شد این پزشک معتقد بود که آلوم نمکی از خاک آلوم به دست می آید اما پس از گذشت سالیان متمادی آندریاس لیباویوس شیمی دان آلمانی در سال ۱۵۹۵ نظریه پاراسلسوس را به صورت تجربی به جهانیان اثبات کرد. در راه شناخت آلومینیونم دانشمندان زیادی دست به تلاش زده اند اما اولین تلاش بشر برای ساخت فلز آلومینیوم به سال ۱۷۶۰ بر می گرد البته این پروژه با شکست مواجه می شود؛ با این حال بشر دست از تلاش بر نداشته و در سال ۱۸۲۴ میلادی هانس کریستین اورستد توانست فلزی مشابه با قلع را را بسازد. با وجود اینکه دانشمند زیادی در این راه تلاش کرده اند اما دنیا وهلر را کاشف آلومینیوم می داند. روشی که هلر برای ساخت آلومینیوم به کار می برد هزینه ای بیشتر از تولید طلا داشت که به صرفه نبود اما پس از وهلر؛ هنری اتین سنت کلیر دویل توانست در سال ۱۸۵۴ یک روش برای ساخت صنعتی آلومینیوم ارائه دهد که این روش باعث ظهور آلومینیوم به صنایع مهندسی در جهان شد.

میلگرد آلومینیوم خوش تراش

میلگرد آلومینیوم خوش تراش چیست؟

این نوع از آلومینیوم که به صورت تخصصی در کارگاه میلگرد آلومینیوم خوش تراش ساخته می شوند، یک میله ی فلزی نقره ای است که چگالی پایینی دارد. عنصر پایه و اصلی در ساخت میلگرد آلومینیوم خوش تراش فلز آلومینیوم بوده اما با توجه به کاربرد های مختلف آن آلیاژ های متفاوتی نیز به آن اضافه می شود. فلز آلومینیوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارد به همین دلیل نیز در صنایع مختلف به کار می رود. در صورتی که در ساخت میلگردهای آلومینیومی آلیاژ دیگری استفاده نشود می توان آن را فلزی رسانا با مقاومت زیاد و استحکام متوسط دانست؛ به همین دلیل برای افزایش استحکام میلگرد آلومینیومی آلیاژ هایی مانند منیزیم، منگنز، مس و … به آن اضافه می شود. میلگرد آلومینیوم خوش تراش تنها ۵ درصد از آلیاژ های دیگر به فلز آلومینیوم اضافه می کند و بدین ترتیب آلومینیوم های تولید شده در این شرکت از استحکام، رسانایی زیاد و مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی بر خوردار می باشد. اغلب میلگرد های ساخته شده در میلگرد آلومینیوم خوش تراش ۳ متر طول داشته و ضخامت آن ها بین ۸ تا ۵۲۰ میلی متر متغییر است.

انواع مختلف آلیاژ های به کار رفته در میلگرد آلومینیوم خوش تراش

در یک تقسیم بندی کلی آلیاژ ها و عناصری که به میلگرد های آلومینیومی اضافه می شود در حالت استاندار از سری ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ بوده، معمولا آلیاژ های ۲۰۰۰ و ۷۰۰۰ استحکام بالاتری نسبت به سری های دیگر داشته و مقاومت آن ها نیز بیشتر است. اما آلیاژ های سری ۵۰۰۰ باعث خاصیت جوش پذیری بالا در میلگرد آلومینیوم می شوند و مقاومت آن ها را در برابر خوردگی را افزایش می دهند، آلیاژ های سری ۶۰۰۰ نیز خاصیت شکل پذیری فلز آلومینیوم را بالا می برند.

میلگرد آلومینیوم خوش تراش

ویژگی میلگرد آلومینیوم خوش تراش

آلومینیوم با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد فلزی سبک بوده که استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد، میلگرد آلومینیوم خوش تراش نیز مانند تمامی محصولات در این زمینه آلومینیوم هایی به رنگ خاکستری یا نقره ای که استحکام و مقاومت بالایی دارند تولید می شود، هر کدام از آلیاژ هایی که به میلگرد آلومینیوم خوش تراش اضافه می گردد خواص و ویژگی مخصوص به خود را دارد برخی از ویژگی های میلگرد آلومینیوم خوش تراش عبارت اند از:

مقاومت بالا در برابر خوردگی
ضد زنگ زدگی
رسانای مناسب برای جریان الکتریکی
رسانای مناسب برای گرما
قابلیت جوش پذیری بالا
استحکام: البته لازم به ذکر است که استحکام آلومینیوم وابسته به آلیاژ هایی است که به آن اضافه می شود، گاهی یک میلگرد آلومینیوم به اندازه یکی میلگرد فولادی استحکام دارد.
مقاومت میلگرد آلومینیوم خوش تراش در برابر گرما بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی گرادمی باشد.

بیشتر بخوانید :

خرید آلومینیوم

آلومینیوم دریایی