بازیافت آلومینیوم چگونه انجام می‌شود؟

یکی از شاخصه‌های اصلی فلز آلومینیوم، قابلیت بالای این فلز در بازیافت است به گونه‌ای که بازیافت هیچ‌کدام از فلزات پرمصرف به اندازۀ بازیافت آلومینیوم انجام نمی‌شود.

یکی از محصولات تولیدشده از آلومینیوم، قوطی‌های نوشیدنی است. در دنیا حدود ۷۰ درصد از قوطی‌ آلومینیومی بازیافت می‌شوند و دوباره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که میزان بازیافت ظروف پلاستیکی کمتر از ۱۰ درصد است.

به نظر شما طبیعت، کدام بسته‌بندی را ترجیح می‌دهد؟

بازیافت قوطی نوشابه آلومینیومی
قوطی نوشابه از جنس آلومینیوم
بازیافت پذیری کم بطری پلاستیکی
بطری‌های پلاستیکی نوشابه

چرا باید آلومینیوم بازیافت شود؟

آلومینیوم یکی از پرکاربردترین فلزات روی زمین است که در صنایع مختلفی کاربردهای متنوعی دارد.

آلومینیوم را هر روز در کنارمان می‌بینیم و در دستانمان حس می‌کنیم، خواه متوجه آن شویم یا نشویم.

استخراج آلومینیوم می‌تواند بسیار پرهزینه‌تر از بازیافت آن باشد و از نظر زیست‌محیطی نیز با بازیافت آلومینیوم سه اتفاق مثبت رخ می‌دهد:

 • استخراج آلومینیوم به طبیعت آسیب می‌رساند و بازیافت این فلز کمک می‌کند تا میزان استخراج از معادن کمتر شود.
 • زمین امانتی است در دست ما که هرچه کمتر از معادن و مخازن روی زمین استفاده کنیم، این امانت را سالم‌تر و کامل‌تر به آیندگان منتقل می‌کنیم. (میزان گاز گلخانه‌ای تولید شده در فرایند استخراج آلومینیوم حدود ۲۰ برابر میزان گاز تولیدی در بازیافت آن است.)
 • بازیافت ضایعات آلومینیومی، به پاک‌سازی طبیعت بسیار کمک می‌کند.

فرایند بازیافت آلومینیوم

میزان انرژی که جهت بازیافت آلومینیوم صرف می‌شود فقط ۵ درصد میزان انرژی است که جهت تولید آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که آلومینیوم این قابلیت را دارد که بارها و بارها، بازیافت شود پس بازیافت آلومینیوم بسیار عاقلانه و اقتصادی است.

حدود ۷۵ درصد آلومینیومی که از سال ۱۸۸۰ تولید شده است به همان شکل یا اشکال دیگر هنوز در حال استفاده هستند.

در اصطلاح بازار ایران معمولا به این نوع از آلیاژها که از بازیافت آلیاژهای دیگر تولید می‌شود آلیاژهای ۷۰۰۰ می‌گویند که به نسبت سایر آلیاژها قیمت مناسب‌تری دارد و در بسیاری از موارد نیازها را برطرف می‌کند؛ این آلیاژها معمولا به روش اکستروژن تولید می‌شوند و مقاطع این آلیاژها در انبار شرکت عصر صنعت اشراق موجود است.

به طور کلی مراحل بازیافت آلومینیوم به شرح زیر است:

 • مرحلۀ اول: مرتب‌سازی

معمولا جهت جداسازی قراضه‌های آلومینیوم از سایر فلزات از آهن‌ربا استفاده می‌شود و پس از آن به روش‌های دیگری آلومینیوم را از سایر فلزات غیر مغناطیسی جدا می‌کنند.

از آن‌جایی که ترکیب آلیاژ نهایی به ترکیب آلیاژهای در حال بازیافت مرتبط است، پس جهت بازیافت آلومینیوم، بهتر است آلیاژهای مختلف از هم جدا شوند و جداگانه، مورد بازیافت قرار گیرند. البته که معمولا این اتفاق رخ نمی‌دهد و در نهایت محصول تولید شده غیریکنواخت خواهد بود.

 • مرحلۀ دوم: خردکردن

قراضه‌های آلومینیومی در اندازه و ابعاد مختلفی هستند و پس از مرتب‌سازی، برای این‌که فضای کمتری را اشغال کنند آن‌ها را خرد می‌کنند.

 • مرحلۀ سوم: تمیزکاری

برای داشتن محصول نهایی یکنواخت و بدون عیب باید سطوح آلومینیوم کاملا تمیز باشد. جهت این امر از روش‌های مختلف فیزیکی و شیمیایی، استفاده می‌شود.

 • مرحلۀ چهارم: ذوب شدن

جهت این کار از کوره‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود که دمای کوره تا حدود ۷۵۰ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

 • مرحلۀ پنجم: حذف مواد جانبی

برای حذف مواد اضافی که در مذاب وجود دارند یا از رو‌ش‌های مکانیکی استفاده می‌شود و یا از روش‌های شیمیایی استفاده می‌شود مانند استفاده از گاز کلر و ازت.

 • مرحلۀ ششم: ساخت آلیاژ آلومینیوم

در این مرحله، عناصر آلیاژی مانند سیلیسیوم، منیزیوم، روی، مس و… به مذاب آلومینیوم افزوده می‌شود.

 • مرحلۀ هفتم: شمش‌ریزی

پس از ایجاد مذاب آلیاژ مورد نیاز، مذاب را به صورت شمش‌های بزرگی تولید می‌کنند که بعدا این شمش‌ها به اشکال مختلفی تولید می‌شوند.

شمش های آلومینیوم بعد از بازیافت
شمش های آلومینیوم

بازیافت قوطی‌های آلومینیومی

با توجه به مباحثی که تا این‌جا گفتیم مشخص است که تولید نوشیدنی‌ها در قوطی‌های آلومینیومی بسیار مناسب‌تر از بطری‌های پلاستیکی است ضمن این‌که علاوه بر مباحث زیست‌محیطی، قوطی‌ها نسبت به بطری‌ها ظاهر زیباتری دارند هم‌چنین انبارداری آن‌ها ساده است و روی هم بهتر قرار می‌گیریند علاوه بر آن نوشیدنی در ظروف آلومینیومی زودتر خنک می‌شود و…

از این رو، شرکت‌های سازندۀ نوشیدنی‌ها مانند کوکاکولا، پپسی و… حجم زیادی از تولیدات خود را در قوطی‌های آلومینیومی انجام می‌دهند.

بازیافت آلومینیوم می‌تواند یک بیزینس بسیار سودده باشد که تقریبا می‌توان گفت، مشتری آن تضمینی است.

معمولا شهرداری در قسمت‌های مختلف شهر مراکزی ایجاد می‌کند برای تحویل قوطی‌های آلومینیومی توسط مردم که این اتفاق در کشور ما نیز رخ داده است و مراکز بازیافت در سطح شهر این ضایعات فلزی را از مردم تحویل می‌گیرند.

از دیگر مزایای بازیافت آلومینیوم، سرعت بالای این اتفاق است به شکلی که یک قوطی آلومینیوم ۶ بار در سال می‌تواند فرصت حضور در قفسه‌های فروشگاه‌ها را به دست بیاورد.

بازیافت آلومینیوم
بازیافت آلومینیوم از قوطی‌های نوشابه

چند نکتۀ جالب در مورد قوطی‌های آلومینیومی:

 • سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد عدد قوطی آلومینیومی نوشیدنی خرید و فروش می‌شود.
 • با وجود آن‌که حدود ۷۰ درصد قوطی‌ها بازیافت می‌شوند، با این حال فقط در ایالت متحده، سالانه ۱ میلیارد قوطی به صورت زباله دفن می‌شوند.
 • ساخت یک قوطی آلومینیومی از مواد اولیه ۲۰ برابر ساخت قوطی تولید شده از مواد بازیافتی، انرژی مصرف می‌کند.

آیا می‌توان فویل‌های آلومینیومی را بازیافت کرد؟

فویل آلومینیومی نیز قابل بازیافت است ولی نکتۀ بسیار مهم در مورد بازیافت فویل تمیز بودن آن است.

از آن‌جایی که معمولا فویل در صنایع غذایی کاربرد دارد، همراه با ضایعات آن مقدار زیادی مواد غذایی مثل سس، نان، پنیر و … وجود دارد که فویل قبل از ذوب باید از هر گونه آلودگی پاک شود.

در صنعت بسته‌بندی نیز معمولا روی فویل آلومینیومی یک پوشش دیگری قرار دارد که برای بازیافت آن پوشش‌ها باید از سطح فویل جدا شده باشند.

توصیه‌های بالا در مورد بازیافت ظروف یک‌بارمصرف آلومینیومی نیز برقرار است.

به علت همین آلودگی‌ها نرخ بازیافت فویل و ظروف یک‌بار مصرف آلومینیومی بسیار کمتر از قوطی‌های آلومینیومی است.

جمع‌بندی

بازیافت آلومینیوم هر ساله، از ورود ۱۷۶ تن گاز گلخانه‌ای به جو زمین، جلوگیری می‌کند. هم‌چنین بازیافت هر تن آلومینیوم باعث صرفه‌جویی در موارد زیر می‌شود:

 • جلوگیری از مصرف انرژی به میزان ۱۴۰۰۰۰ کیلووات بر ساعت
 • جلوگیری از سوختن ۴۰ بشکه نفت
 • جلوگیری از اصراف ۸ متر مکعب از زمینی که در صورت عدم بازیافت باید محل دفن آلومینیوم می‌شد.

ما هم به اندازۀ خودمان سعی کنیم میزان بازیافت آلومینیوم را افزایش دهیم و به فکر زمین و طبیعت اطرافمان باشیم.

پاسخ بدهید