آندایز آلومینیوم
محصولاتی که به وسیله آندایز آلومینیوم پوشش‌دهی شده ‌اند.

آندایز آلومینیوم

مروری بر آندایز آلومینیوم :

انتخاب آلیاژ صحیح آلومینیوم در فرآیند آندایزینگ کار آسانی نیست چرا که آلیاژهای مختلف آلومینیوم بسته به نوع آلیاژ و عناصر آلیاژی و همچنین فرایند ساخت رفتار متفاوتی را از خود نشان می‌دهد و در نتیجه خواص لایه‌ی آندایز شده‌ی متفاوتی نسبت به هم پیدا می‌کنند.

باید در نظر داشت استاندارد بودن فرآیند تولید و نهایتا کیفیت و هموژن بودن ساختار متالورژیکی و توزیع عناصر آلیاژی و رسوبات مهمترین نکته در انتخاب محصول است. بنابراین اگر قصد  تولید محصول آلومینیومی دارید که نیاز به آندایز دارد، باید به نکات این مقاله توجه کنید.

 

آلیاژ آلومینیوم ۱۰۵۰ :

این آلیاژ از آلومینیوم به عنوان آلومینیوم خالص معروف است ( ناخالصی کمتر از ۵/۰ درصد). این نوع آلیاژ عمدتا در ساخت ظروف آشپزخانه و به عنوان هادی الکتریسیته استفاده می‌شود. آندایز آلومینیوم خالص بسیار خوب و با کیفیت است در حالی که به دلیل نرم بودن آلومینیوم خالص قابلیت ماشین کاری خوبی ندارد. این آلیاژ به شرط تولید به روش استاندارد، پوشش آندایز نقره‌ای رنگ و سخت (هارد آندایز)‌ بسیار خوبی می‌پذیرد.

 

آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ :

این آلیاژ به دلیل وجود مس از استحکام بالا و قابلیت ماشینکاری بسیار خوبی برخوردار است. از طرف دیگر وجود مس در آلیاژ منجر به کاهش مقاومت به خوردگی می‌شود و به همین علت آندایز آلومینیوم ۲۰۲۴ سخت و دشوار خواهد بود. رنگ آندایز از نقره‌ای به زیتونی به دلیل حضور مس متمایل می‌شود. پیشنهاد می‌شود که از این گروه آلومینیوم به عنوان مصارف دکوری (آندایز رنگی) استفاده نشود چرا که آندایز گروه ۲۰۲۴ مات و کدرخواهد شد. آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴ به دلیل داشتن استحکام بالا، نسبت به وزن کمی که دارد اغلب در مصارف صنایع هوایی استفاده می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در خصوص آندایز سخت گروه ۲۰۲۴ این است که به دلیل حضور مس در آلیاژ احتمال خوردگی و تخریب قطعه در حین آندایزینگ وجود دارد ولی کیفیت آندایز سخت آلیاژ ۲۰۲۴ قابل قبول است. 

لازم به توضیح است با توجه به سختی این آلیاژ در تولید (نورد یا اکستروژن) عدم رعایت اصول علمی در تولید میلگرد یا ورق آلومینیوم باعث مشکلات عدیده‌ای در فرایند آندایز می‌شود لذا تهیه این محصولات از منابع معتبر ضرروی است.

 

آلیاژ آلومینیوم ۳۱۰۵ :

این گروه از آلومینیوم شامل درصد کمی از منگنز است که خواص ضد خوردگی به آلومینیوم می‌دهد. از این رو این نوع آلیاژ در مصارف معماری بیرونی ساختمان، مصارف ظروف آشپزخانه‌ای که با مواد خورنده در تماس است به کار گرفته می‌شود. آلیاژ ۳۱۰۵ در مبدل‌های حرارتی و یا حتی قوطی‌های نوشیدنی نیز کاربرد دارد. آندایز ۳۱۰۵ با ایجاد لایه‌ی اکسیدی مقاوم به خوردگی خواص قابل توجه‌ای به قطعه می‌بخشد. نکته‌ی قابل توجه در مورد آندایز ۳۱۰۵ این است که به دلیل حضور منگنز در آلیاژ، رنگ آندایز قطعه از نقره‌ای به قهوه‌ای متمایل می‌شود. این مشکل زمانی خود را نشان می‌دهد که در صورت آندایز کردن قطعه‌هایی از جنس آلیاژ ۳۱۰۵ متوجه متفاوت شدن رنگ نهایی قطعه‌ها بعد از آندایزینگ می‌شوید.

 

آلیاژ های آلومینیوم  ( ۵۷۵۴۵۰۸۳۵۰۵۲ )

آلیاژهای سری ۵۰۰۰ به دلیل حضورمنیزیم خواص مکانیکی و ضد خوردگی بالایی به قطعه می‌دهد. از این نوع آلیاژها در مصارف دریایی و ساخت شناور و مجاورت با آب دریا استفاده می‌شود. این آلیاژها قابلیت آندایز نقره‌ای و رنگی را دارند. هم‌چنین قابلیت آندایز سخت شدن نیز دارند و به همین دلیل در نمای ساختمان‌ها و تاسیسات در مجاورت محیط‌های خورنده و مرطوب از این آلیاژها استفاده می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در حین آندایزینگ که باید به آن اشاره کرد این است که تنها میزان اختلاف منیزیم درآلیاژها می‌تواند رنگ خروجی از آندایزینگ را متفاوت کند.

 

آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۳ :

این سری از آلیاژ شامل مقداری منیزیم و سیلیسم است این آلیاژ استحکام متوسطی دارد. مقاومت خوردگی بالا از دیگر خصوصیات این آلیاژ است. اگرچه مقاومت خوردگی آن به آلیاژ ۵۷۵۴ نمی‌رسد. یکی از خواص متمایز آن قابلیت بالای اکسترود و شکل پذیری آن نسبت به بقیه‌ی آلیاژها است. به همین دلیل از این آلیاژ به صورت پروفیل در صنعت پنجره سازی و پل سازی استفاده می‌شود.

از طرف دیگر آندایزینگ آلیاژ ۶۰۶۳ به سهولت و با کیفیت بالا انجام می‌شود که لایه اکسیدی منجر به حفاظت قطعه در مقابل خوردگی و سایش می‌شود. میزان کم آهن در این آلیاژ منجر به مات شدن رنگ نهایی قطعه‌ی آندایز شده می‌شود.

 

 آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۱ :

عناصر آلیاژی تشکیل دهنده این آلیاژعبارتند از منیزیم و سیلیسیم که با اضافه شدن مقداری منگنز و کروم خواص مکانیکی خوبی به این آلیاژ می‌دهند. قابلیت آندایز نقره‌ای و رنگی و سخت خوبی دارد ولی نباید انتظار بالایی نظیر آلیاژ ۶۰۶۳ با ۵۰۸۳ را داشت.

 

آلیاژ آلومینیوم ۷۰۷۵ :

عنصر اصلی آلیاژ ۷۰۷۵ روی (zinc) است که بعد از عملیات حرارتی استحکام بسیار بالایی (درحد فولادها)‌ به این آلیاژ‌ می‌بخشد. این آلیاژ بهترین گزینه برای آندایزینگ نقره‌ای نیست ولی در آندایز سخت، پوشش بسیار خوبی می‌پذیرد. آلیاژ ۷۰۷۵ بعد از آندایز سخت در در صنایع مختلف دیگر مانند ساخت تجهیزات پزشکی، ساخت هواپیماها، صنایع نفت و گاز و پالایشگاه‌ها، صنایع نساجی و ساخت ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود.

 

لازم به توضیح است با توجه به سختی این آلیاژ در تولید (نورد یا اکستروژن) عدم رعایت اصول علمی در تولید میلگرد یا ورق باعث مشکلات عدیده‌ای در فرایند آندایز می‌شود لذا تهیه این محصولات از منابع معتبر ضرروی است.

آندایز آلومینیوم
وان مخصوص جهت آندایز آلومینیوم

 

 

 

تحقیق و توسعه شرکت عصر صنعت اشراق

پاسخ بدهید