قطعات آلومینیومی مورد استفاده در خودرو:

آلیاژهای مختلفی از آلومینیوم در خودروسازی کاربرد دارند. به طور مثال ورق ۶۰۶۱ آلومینیوم (از ضخامت ۰٫۳ تا ۶۰۰ mm) در ساخت قطعات سبک در خودرو کاربرد دارد به طور مثال:

ساخت شاسی خودرو

تولید چرخ خودرو

صفحات نگه‌دارنده باتری خودرو و…

آلومینیوم در خودروسازی
کاربرد آلومینیوم در خودروسازی

مزایای استفاده از آلومینیوم در خودروسازی:

انعطاف‌پذیری آلیاژهای آلومینیوم بسیار بالاست؛ همین خاصیت سبب شده که از آلیاژهای آلومینیوم در مواردی که نیاز به شکل‌پذیری بالا وجود دارد؛ استفاده گردد.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات آلومینیوم در این صنعت این است که با جانشینی آلومینیوم به جای سایر عناصر مشکلی در کارایی خودرو ایجاد نمی‌شود.

آلیاژهای آلومینیوم علاوه بر موارد بالا خواص منحصر به فردی دارند که سبب افزایش استفاده از آن‌ها در صنعت خودروسازی و سایر صنایع گردیده است از جمله:

نسبت استحکام به وزن بالا

مقاومت به خوردگی بالا

مقاومت در برابر آتش‌سوزی و دمای بالا و…

قطعات آلومینیومی خودرو:

موتور خودرو

بدنه خودرو

چرخ‌ها

سیستم تعلیق خودرو

برخی دیگران از قسمت‌های خودرو از جمله سقف خودرو، چرخ‌دنده‌ها، دستگیره‌ها و…

کاربرد آلومینوم در خودروسازی
آلومینوم در خودروسازی
 کاربرد آلومینیوم در خودروسازی
Audi A8

عوامل مؤثر در قیمت ورق‌های آلومینیومی مورد استفاده در خودروسازی:

روش‌های تولید ورق‌های آلومینیوم در کارخانجات مختلف با هم متفاوت است. این تفاوت در تولید طبعا سبب تفاوت در کیفیت و عمل‌کرد و در نهایت تفاوت در قیمت خواهد شد.

آلیاژهای آلومینیوم دارای عناصر آلیاژی متفاوتی هستند بنابراین نوع عنصر آلیاژی و گروه آلیاژها در تعیین قیمت تأثییرگذار است. هم‌چنین پرداخت نهایی که روی شمش آلومینیوم می‌شود روی قیمت مؤثر است.

گروه ۶۰۶۱ آلومینیوم با توجه به خواصی که دارد اصلی‌ترین گزینه در ساخت قطعات خودرو است. قیمت مناسب این گروه آلیاژی نسبت به سایر گروه‌ها نیز از جمله مزایای این گروه است.

گروه ۶۰۰۰ آلومینیوم به علت داشتن خاصیت عملیات‌پذیری می‌تواند با انجام عملیات موفق برای استفاده در ساخت خودرو آماده شوند. معمولا از آلیاژ ۶۰۶۱-T6 در ساخت قطعات آلومینیومی خودرو استفاده می‌شود.

پاسخ بدهید