تفاوت بین آلومینیوم و استیل

شاید در نگاه اول برخی از خواص آلومینیوم و استیل (فولاد زنگ‌نزن) شبیه هم باشد اما این دو فلز با هم تفاوت‌هایی دارند که ۱۰ تفاوت بین آلومینیوم و استیل را بررسی می‌کنیم.
پیش از هرچیزی لازم به یادآوری است که فولاد زنگ‌نزن ترجمۀ کلمۀ “Stainless Steel” است که در کشورمان معمولاَ به نام استیل آن را می‌شناسیم.

مقاطع مختلف از جنس آلومینیوم و استیل
تفاوت بین آلومینیوم و استیل

• نسبت استحکام به وزن

آلومینیوم در حالت کلی استحکام پایین‌تری را نسبت به استیل دارد اما از آن‌جایی که وزن آلومینیوم حدود ۳۰ درصد وزن استیل است، پس نسبت استحکام به وزن آلومینیوم به مراتب از استیل بیشتر است.
دلیل اصلی استفادۀ فراوان از آلومینیوم در ساخت هواپیما، قطار و شناورهای سریع نیز همین موضوع است.

• مقاومت به خوردگی

استیل از ترکیب آهن، کربن، کروم، نیکل، مس و منگنز ساخته می‌شود که افزودن کروم به این آلیاژ، سبب افزایش مقاومت به خوردگی می‌شود.
آلومینیوم در صورت قرارگیری در معرض هوا، به سرعت با ایجاد یک لایۀ اکسیدی از خودش در برابر خوردگی، محافظت می‌کند اما تحت شرایطی احتمال خوردگی آن وجود دارد.

• هدایت حرارتی

هدایت حرارتی آلومینیوم به مراتب از استیل بالاتر است و دلیل اصلی استفاده از آلومینیوم در سیستم‌های تهویه و رادیاتور خودروها نیز همین خاصیت آلومینیوم است.
• قیمت
به طور معمول، آلومینیوم فلز ارزان‌تری نسبت به استیل است.

• کارپذیری

استیل نسبت به آلومینیوم سختی بالاتری دارد و با توجه به استحکام بالا، انعطاف‌پذیری کمتری دارد. بنابراین، انعطاف‌پذیری و شکل‌دهی آلومینیوم بهتر بوده ولی مقاومت به سایش و سختی استیل معمولاَ بالاتر از آلومینیوم است.

• قابلیت جوشکاری

جوشکاری استیل، جزو جوشکاری‌های ساده در بین فلزات است در حالی که جوشکاری آلومینیوم می‌تواند مشکل باشد.

• خواص حرارتی

استیل را در دماهای بسیار بالاتری نسبت به آلومینیوم می‌توان استفاده کرد. در حالتی که آلومینیوم در دمای حدود ۴۰۰ درجۀ سانتی‌گراد، تقریباَ نرم می‌شود ولی استیل در دماهای بسیار بالاتر قابلیت کار دارد.

• خواص رسانایی الکتریکی

آلومینیوم یک هادی قوی الکتریسیته است ولی استیل رسانایی پایینی دارد. این خاصیت آلومینیوم و خواص قبلی که گفته شد؛ سبب استفادۀ عمده از آلومینیوم در ساخت کابل‌های برق شده است.

• استحکام

همان‌طور که گفته شد، استحکام استیل به طور کلی از آلومینیوم بیشتر است. هرچند که در آلیاژهای خاصی از آلومینیوم، می‌توان استحکام آلومینیوم را به استیل نزدیک کرد.

• تأثیر بر روی مواد غذایی

هردوی این فلزات در برابر مواد غذایی، واکنش کمی از خود نشان می‌دهند اما در این بین احتمال واکنش‌دهی استیل نسبت به آلومینیوم کمتر است.
هم‌چنین قیمت و وزن کمتر آلومینیوم و پارامترهای بهداشتی آن، تولیدکنندگان را مجاب به استفاده از آلومینیوم می‌کند.

تفاوت بین آلومینیوم و استیل
مقاطعی از جنس آلومینیوم و استیل

پاسخ بدهید