ورق آلومینیوم ۷۰۷۵

این آلیاژ به خاطر استحکام و چقرمگی خوبش شناخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت مقاوم ترین آلیاژ در دسترس و محبوب آلومینیوم است.

نسبت استحکام به وزن بالای این ورق‌ها، آن‌ها را برای استفاده در قطعاتی که تحت تنش بالا قرار می‌گیرند مناسب کرده است.

ورق‌های آلومینیومی ۷۰۷۵ برای کار سرد مناسب نیستند. توصیه می‌شود که پس از فرم دهی، عملیات حرارتی روی آن‌ها انجام شود.

برای بهبود فرآیند فرم‌دهی ورق ۷۰۷۵، بهتر است آن را در شرایط آنیل قرار داد و سپس فرم دهی انجام شود.

جهت بهبود سختی این ورق‌ آلومینیوم ، انجام عملیات حرارتی روی آن‌ها توصیه می‌شود.

خواص این آلیاژها در دمای پایین نیز بسیار عالی است.

ورق 7075 آلومینیوم
ورق ۷۰۷۵ اروپایی

نسبت استحکام به وزن عالی ورق‌های آلومینیومی ۷۰۷۵، آن‌ها را برای کاربردهای تحت تنش بالا مثل کلیدها، قطعات موشک‌ها، قطعات فیوزها، بدنه‌ی هواپیماها ، شیرهای کنترل، و کاربردهایی از این دست بسیار مناسب کرده است. همچنین از این آلیاژ در ساخت قالب‌های PET، تزریق بادی و … بسیار استفاده می‌شود.

در مقایسه با فولادها در ساخت قالب می‌توان به مزایایی همچون سبک شدن قالب (استهلاک کم تر پرس) و تعداد ضرب بیش‌تر اشاره کرد.

دمای فورج برای این گروه آلومینیوم، بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد است. پس از اتمام فورج کاری، انجام عملیات حرارتی توصیه می‌شود.

در کل برای ورق‌های ۷۰۷۵ جوشکاری توصیه نمی‌شود اما در صورت ضرورت، می‌توان از جوشکاری مقاومتی استفاده کرد. در کل انجام جوشکاری باعث کاهش مقاومت به خوردگی این ورق‌ها می‌شود.

ورق ۷۰۷۵ قابلیت آندایز سخت بسیار خوبی دارد و در ساخت قطعات و ماشین آلات نساجی بسیار استفاده می‌شود.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در ماشین کاری این آلیاژ آلومینیوم باید مورد توجه قرار گیرد؛ اعوجاج، پیچیدگی و تغییرات ابعادی پس از ماشین کاری این آلیاژ است.

دلیل اصلی این مشکل تنش پسماند موجود در محصول ناشی از عملیات حرارتی T6 است. برای رفع این مشکل، پس از عملیات حرارتی T6،  تمپرT6511 / T651 بر روی محصولات اعمال می‌شود که در این صورت تنش پسماند را به حداقل می‌رساند.

ورق‌های آلومینیوم ۷۰۷۵ موجود در انبار شرکت عصر صنعت اشراق از ضخامت ۲ تا ۲۰۰ میلیمتر است.

پاسخ بدهید