ورق آلومینیوم ۶۰۶۱

 معمولا از ورق آلومینیوم ۶۰۶۱ در صنایع تجهیزات و اجزاء وسایل نقلیه دریایی استفاده می‌شود. به خاطر نسبت استحکام به وزن خوب این آلیاژ، از آن می‌توان در سازه‌های سنگین که نیاز به مقاومت به خوردگی نیز وجود دارد، استفاده کرد.

ورق آلومینیوم 6061
ورق آلومینیوم ۶۰۶۱ در ضخامت‌های مختلف

آلیاژ ۶۰۶۱ ترکیبی از آلومینیوم و عناصر آلیاژی سیلیکون و منیزیم است. در بین آلیاژهایی که قابلیت عملیات حرارتی دارند، این آلیاژ بیش‌ترین مقاومت به خوردگی را داراست. 

ورق ۶۰۶۱ به راحتی جوشکاری و ماشین کاری می‌شود. این ورق با روش‌های استاندارد مختلفی قابلیت شکل دادن و عملیات حرارتی دارد.

برای شکل دهی این ورق آلومینیوم ، می‌توان از کار سرد استفاده کرد. روش‌های مرسوم کار سرد را می‌توان برای برش دادن، کشش عمیق، خم کاری و سوراخ کاری به کار برد. بهتر است برای کار سرد روی ورق‌های آلومینیوم ۶۰۶۱، ورق‌ها در شرایط آنیل قرار گیرند.

فورج کاری در شرایط معمول و در دمای ۴۰۰ الی ۵۰۰ درجه سانتی گراد انجام شود. جوش پذیری این آلومینیوم خوب است و با روش‌های معمول قابل جوشکاری است.

عملیات حرارتی بهتر است در دمای ۵۵۰ درجه سانتی گراد و با سرد سازی به صورت کوئنچ در آب انجام شود. برای رسوب سختی ابتدا در دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد  به مدت ۱۸ ساعت نگه داشته شود و سپس در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۸ ساعت نگه داری شود. پس از هر مرحله، سرد سازی در هوا صورت گیرد.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در ماشین کاری این آلیاژ باید مورد توجه قرار گیرد؛ اعوجاج، پیچیدگی و تغییرات ابعادی پس از ماشین کاری این آلیاژ است.

دلیل اصلی این مشکل تنش پسماند موجود در محصول ناشی از عملیات حرارتی T6 است. برای رفع این مشکل، پس از عملیات حرارتی T6،  تمپر T6511 / T651 بر روی محصولات اعمال می‌شود که در این صورت تنش پسماند را به حداقل می‎رساند.

ورق‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ از ضخامت ۰٫۸ تا ۲۵۰ میلیمتر در انبار شرکت عصر صنعت اشراق موجود است.

پاسخ بدهید