معرفی آلومینیوم نرم

امروز قصد داریم در این مقاله به بررسی آلومینیوم نرم و قیمت آن در بازار بپردازیم. چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات در مورد آلومینیوم نرم هستید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم یکی از فلزاتی است که به میزان ۱۸ درصد در پوسته زمین وجود دارد و فراوان ترین فلز در ترکیب پوسته زمین است. شکل خالص این فلز بسیار نرم بوده و دارای چگالی کمتر نسبت به سایر فلزات مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی است. با وجود بالا بودن میزان درصد این فلز در سطح پوسته زمین، جدا کردن آن از سنگ ها کاری بسیار سخت می نمود. بنابراین در زمان های گذشته این فلز گران بهاتر از طلا به شمار می رفت.اما در طی حدود ۱۵۰ سال پیش با پیدایش روش های جدید برای استخراج آلومینیوم، قیمت این فلز کاهش یافت و امروزه به عنوان یکی از مصالح مهم در ساختمان سازی استفاده می شود. از دیگر عوامل مهم تاثیر گذار کاهش قیمت این فلز از ابتدا تاکنون، می توان به ویژگی بازیافت آن اشاره کرد. ضایعات آلومینیومی که وارد چرخه بازیافت می شوند، به دو دسته آلومینیوم نرم و آلومینیوم خشک تقسیم می شوند. آلومینیوم فلزی نقره رنگ ( سفید مایل به آبی ) است و از نظر رنگ و انعکاس نور شباهت بسیاری به نقره دارد. این عنصر به شکل خالص بسیار نرم بوده و خاصیت شکل پذیری فوق العاده زیادی دارد.

بیشتر بخوانید : تفاوت آلومینیوم خشک و نرم در چیست؟

ویژگی های کلی فلز آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل خواص منحصر به فرد آن از جمله استحکام بالا، عدم زنگ زدگی، عدم خوردگی و نیز قیمت پایین آن به یکی از پرکاربردترین فلزات مورد استفاده در صنعت و ساخت و ساز تبدیل شده است. آلومینیوم بصورت خالص فلزی بسیار نرم است که خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد. برای استحکام بخشیدن به آلومینیوم و بهبود خواص آن، ترکیبی از فلزات دیگری همچون: مس، منگنز، منیزیوم، سیلیکن و… را به آن افزوده و آن را آلیاژ می گویند.آلیاژ های آلومینیوم دارای قابلیت جوش کاری، لحیم کاری، پرس کاری و ماشین کاری هستند. آلومینیوم معمولا به شکل ورق، مفتول، تسمه، فایل، لوله و پروفیل تولید و به بازار عرضه می گردد. این نکته قابل ذکر است که تمامی قطعات آلومینیوم خاصیت لحیم گاری ندارند. بلکه قطعات خاصی برای لحیم کاری عرضه می شوند.

آلومینیوم نرم

 

کاربرد های آلومینیوم نرم

امروزه آلومینیوم به کاربردی ترین فلز پس از آهن تبدیل گشته است. آلیاژ های آلومینیوم در بخش های مختلف صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مهمترین استفاده ها از این آلیاژها، استفاده در ساخت راکت ها و هواپیماها است. اکنون تعدادی از کاربرد های آلومینیوم را ذکر می کنیم:

– از آلومینیوم به دلیل غیرسمی بودن در بسته بندی انواع مواد غذایی به اشکال قوطی و فویل و … استفاده گسترده ای می شود.

– به دلیل قیمت کمتر و صرفه اقتصادی در مقابل فلزاتی از جمله آهن و فولاد،از آلومینیوم برای ساخت و ساز و در تهیه درب، پنجره ها، دیوار پوش ها، و . . . استفاده می شود.

– سیم های انتقال برق

– برای ساخت وسایل حمل و نقل از جمله: اتومبیل، هواپیماها، کامیون ها، کشتی ها، راه آهن و . . .

– ساخت موشک

– به شکل ورق به عنوان عایق های حرارتی

حال که با آلومینیوم این فلز پرخاصیت و منحصر به فرد آشنا شدیم، بیایید در مورد بازیافت آن صحبت کنیم.

انواع ضایعات آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل استفاده زیاد آن در صنعت و ساختمان سازی از اهمیت زیادی برخوردار است و دارای طرفداران بسیاری در بین مهندسین و افراد جامعه است. ارزش این فلز به دلیل خواص منحصر به فرد آن زیاد بوده و قطعا ضایعات آن نیز به دلیل به کار گیری مجدد آن ها در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار هستند. ضایعات آلومینیومی به دو دسته ضایعات نو و ضایعات کهنه تقسیم می شوند:

ضایعات نو: به آن دسته از ضایعاتی گفته می شوند که هنگام تولید اضافه می مانند.

ضایعات کهنه: به آن دسته از فلزاتی گفته می شود که پس از استفاده از آن ها عمر مفید و یا مورد مصرف آن ها به پایان می رسد و باید وارد چرخه بازیافت شوند.

به طور کلی ضایعات آلومینیوم در ایران به دو دسته آلومینیوم نرم و آلومینیوم خشک تقسیم بندی می شوند. آلومینیوم نرم نسبت به نوع خشک آن دارای خلوص و کیفیت کار بالاتری است و خاصیت شکل پذیری و انعطاف پذیری آن بیشتر است.

آلومینیوم نرم

 

فرآورده های آلومینیوم نرم

درب و پنجره ها

درب و پنجره های آلومینیومی به دلیل خواص بی نظیر خود به پرطرفدارترین محصولات تبدیل شده اند. درب و پنجره هایی که از جنس آلومینیوم ساخته می شوند، دارای وزن کمتری نسبت به سایر محصولات تولیدی در صنعت دارند. این مصنوعات فلزی عایق های صوتی و حرارتی قوی هستند و به دلیل لایه روی آن ها از زنگ زدگی در امان هستند. علاوه بر آن در هنگام بازسازی منازل می توان مجددا آن ها را بعنوان ضایعات کهنه به فروش رساند و وارد چرخه بازیافت کرد.

ظروف آشپزخانه و قابلمه ها

از آلومینیوم نرم برای تهیه انواع ظروف یکبار مصرف با جنس فویل آلومینیوم، قابلمه، کتری، قوری، لیوان، سماور و . . . استفاده می شود. این ظروف دارای طفداران بسیاری می باشند. از جمله مزایای استفاده از این ظروف در پخت و پز و سرو غذا می توان به سبک بودن این ظروف و پخش یکنواخت حرارت اشاره نمود. ضایعات ظروف آشپزخانه از ضایعات نرم بوده و می توان آن ها را قیمت مناسب به فروش رساند.

رادیاتور ماشین

رادیاتور برای خنک نگه داشتن موتور خودرو تعبیه و نصب می شود. رادیاتور هایی که از جنس آلومینیوم نرم هستند از مقاومت بالایی برخوردار بوده و دیرتر فرسوده می شوند.

سیم آلومینیومی بدون روکش

امروزه از آلومینیوم در تولید انواع سیم های برق استفاده می شود. سیم های آلومینیومی در صنایع برق مصرف زیادی دارند. پس از جداسازی روکش، سیم آلومینیومی به ضایعات نرم تبدیل می شود.

سیم با مغز فولاد

در مناطقی که درجه حرارت و خوردگی سیم های برق بالا بوده، از سیم های مغز فولاد استفاده می شود. استفاده از این سیم ها در مناطقی با درجه آلودگی بالا مصرف گسترده ای دارد. این نوع از سیم ها دارای ۳۰ – ۳۵ درصد وزنی فولاد است. پس از جداسازی فولاد، آلومینیوم آن بعنوان آلومینیوم نرم به فروش ضایعات می رسد.

پروفیل و شاخه

از پروفیل های آلومینیومی در صنعت استفاده گسترده ای می شود. از جمله کاربردهای آن در تولید وسایل حمل و نقل است. ضایعات این وسایل از نوع نرم بوده و قابلیت بازیافت دارند.

صفحات آلومینیومی

از ورقات آلومینیومی بصورت گسترده ای استفاده می شود. از جمله کاربرد آن در تولید فویل های آلومینیومی، قوطی های نوشیدنی، کفپوش ها و … استفاده می شود. ضایعات این نوع آلومینیوم نیز از نوع آلومینیوم نرم می باشد.کاربردهای آلومینیوم در صنعت بی شمارند که تعدادی از آن ها را برای شما برشمردیم. حال ببینیم قیمت آلومینیوم نرم به چه عواملی بستگی دارد.

قیمت آلومینیوم نرم

آلومینیوم نرم دارای خلوص، کیفیت، و انعطاف پذیری بالاتری نسبت به آلومینیوم خشک است. آلومینیوم خشک شکننده تر بوده و دارای خلوص کمتری نسبت به آلومینیوم نرم است. بنابراین قیمت آلومینیوم نرم بیشتر از آلومینیوم خشک است. بنابراین قیمت ضایعات آلومینیوم به کیفیت آن ها بستگی دارد. برای مثال ضایعاتی که در تولید وسایل حمل و نقل و ماشین ها بکار می روند، دارای قیمت بالاتری نسبت به ضایعاتی است که از ظروف نوشیدنی ها و فویل های بسته بندی به وجود می آیند. شما می توانید قیمت روز ضایعات آلومینیوم را از سامانه ایران ضایعات دریافت کنید.

پاسخ بدهید