با ما در تماس باشید

معرفی خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰ - عصر صنعت اشراق

آلومینیوم آلیاژ 1060
کارشناس عصر صنعت اشراق
17 ژانویه 2022
مقالات
883 بازدید

خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰

آلومینیوم یک فلز سبک و شکل پذیر است که به علت کاربردهای بی شمار آن آلیاژهای فراوانی از آن تولید و عرضه شده است. از این فلز خاص و منحصر به فرد به وفور در صنایع مختلف استفاده می شود. در کارخانه هایی که در زمینه تولید ورق آلومینیوم فعال هستند، برای بخشیدن استحکام بیشتر به ورقه ها، آن ها را با آلیاژهای دیگری ترکیب می نمایند. آلیاژ های آلومینیومی در ۸ گروه دسته بندی می شوند که از ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ را شامل می گردد. آلیاژ های آلومینیومی از نظر ضخامت و کاربرد با یکدیگر تفاوت داشته و در ابعاد مختلف به صورت ورقه های رول و یا شیت شده تولید می شوند. یکی از انواع آلیاژ آلومینیوم که بسیار پر استفاده است، الیاژ سری ۱۰۰۰ می باشد که در ادامه با خواص و کاربردهای آن بیشتر آشنا می شوید. آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰

آلیاژ آلومینیوم چیست؟

آلیاژ آلومینیوم آلیاژهایی هستند که دارای خاصیت فلزی بوده و به طور معمول دارای ۹۰-۹۶٪ آلومینیوم هستند. این آلیاژها به منظور بهبود خواص آلومینیوم به آن افزوده می شوند. معمولا این آلیاژها به غیر از آلیاژ اصلی، دارای چندین آلیاژ فرعی هستند که مقدار آن ها اندک است ولی تاثیر آن ها بر ویژگی های آلومینیوم بسیار زیاد می باشد.

ترکیب شیمیایی آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰

آلیاژ به ترکیبی از یک فلز با چند فلز دیگر می گویند. آلیاژ ها دارای خواص متفاوتی هستند و خواص آن ها به میزان عنصری که در آن ها بکار رفته است بستگی دارد. عناصری که به عنوان افرودنی به آلومینیوم اضافه می شوند عموما روی، منیزیوم، مس و سیلیسوم هستند. ترکیب شیمیایی آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰ به شرح زیر است:

  • آلومینیوم ۹۹.۶ درصد
  • مس حداکثر ۰.۰۵ درصد
  • آهن حداکثر ۰.۳۵ درصد
  • منیزیوم حداکثر ۰.۰۳ درصد
  • منگنز حداکثر ۰.۰۳ درصد
  • سیلیکون ۰.۲۵ درصد
  • تیتانیون حداکثر ۰.۰۳ درصد
  • وانادیوم حداکثر ۰.۰۳ درصد
  • روی حداکثر ۰.۰۵ درصد

 

 

آلومینیوم آلیاژ 1060

 

آلیاژهای آلومینیوم ۱۰۶۰ با خلوص بالا تولید شده و دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی، کارایی عالی و هدایت گرمایی و الکتریکی بالا هستند.

خواص آلیاژ آلومینیوم ۱۰۶۰

مقاومت به خوردگی

 آلیاژهای سری ۱۰۰۰ به علت تشکیل طبیعی لایه ی اکسیدی چسبنده روی سطح آن ها، مقاومت بسیاری نسبت به خوردگی اتمسفری و شیمیایی از خود نشان می دهند. این ویژگی در آلیاژهای سری ۵۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۶۰۰۰ نیز مشاهده می گردد.

رسانایی حرارتی

یکی از ویژگی های بارز آلومینیوم و آلیاژ های آن، رسانایی حرارتی بالای آن ها است. آلیاژهای آلومینیوم نسبت به فولاد در دمای پایین تری ذوب شده و در صورتی که در معرض آتش قرار بگیرند، افزایش دمای آن ها نسبت به سایر فلزات بسیار آهسته تر صورت می گیرد.

نسبت استحکام/ وزن

چگالی آلومینیوم اندک است. این امر موجب می شود تا به گزینه ای بسیار مناسب جهت ساختن آلیاژهای مهندسی تبدیل شود. در مقایسه بین استحکام آلومینیوم و آلیاژهای آن با فولاد، میزان استحکام فولاد بسیار بیشتر از آلیاژهای آلومینیوم بوده و دست یابی به استحکام فولاد در آلیاژهای آلومینیوم قابل حصول نیست، اما با این حال نسبت استحکام به وزن این آلیاژها بالا است. این موضوع موجب شده تا آلیاژهای تجاری آلومینیوم تعداد زیادی داشته باشند. استحکام اکثر آلیاژها از طریق رسوب سختی و کار گرم قابل افزایش است.

چقرمگی شکست

اکثر آلیاژهای آلومینیوم چقرم بوده و در مواردی که مقاومت به شکست ترد و ترک لازم است، از این آلیاژها استفاده می شود.

کارپذیری

روش های فلزکاری که نیاز به کارپذیری دارند از جمله مواردی هستند که در ان ها با اطمینان خاطر آلومینیوم و آلیاژ های آن مورد استفاده قرار می گیرند.

سهولت اتصال

آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم قابلیت آن را دارند که از روش های تجاری معمول مانند جوشکاری، لحیم کاری، پیچ کاری، پرچ کاری و میخ زنی به یکدیگر متصل گردند.

قابلیت بازیافت

آلومینیوم و آلیاژهای هن به راحتی بازیافت شده و پس از بازیافت می توان آن ها را به صورت محصولاتی با کیفیت بالا مورد استفاده قرار داد.

کاربرد آلیاژ آلومینیوم ۱۰۶۰

آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰ بسیار به آلیاژ آلومینیوم ۱۰۵۰ شبیه است. این شباهت در میزان آلومینیوم موجود در آن ها و کاربردهای آن ها می باشد. درصد آلومینیوم موجود در آلیاژ ۱۰۶۰، ۹۹.۶۰ درصد و میزان آلومینیوم موجود در آلیاژ ۱۰۵۰ ۹۹.۷۰ درصد است. یعنی تفاوت وزنی آن ها تنها یک درصد می باشد. هر دوی این آلیاژها دارای استاندارد IOS یکسانی هستند اما استاندارد ASTM آن ها با یکدیگر متفاوت است.

 

 

آلومینیوم آلیاژ 1060

 

در تمام آلیاژهای سری ۱۰۰۰ ماشینکاری آلومینیوم ضعیف است. در آلیاژ الومینیوم ۱۰۶۰ نیز ماشینکاری ضعیف بوده و با عملیات حرارتی سخت نمی شود، اما می توان آن را پس از کار سرد آنیل نمود. به علاوه معمولا برای کاربردهای با استحکام و فشار بالا امکان استفاده از این آلیاژ وجود ندارد. زیرا میزان خلوص بالایی دارد.

این آلیاژ جوش پذیری و شکل پذیری بسیاری خوبی دارد. در واقع می توان با قاطعیت گفت که تمامی آلیاژهای سری ۱۰۰۰ دارای بهترین جوش پذیری و شکل پذیری هستند که موجب افزایش کارایی آن ها شده است. آلیاژ آلومینیوم ۱۰۶۰ را می توان با روش های تجاری استاندارد برای جوشکاری استفاده کرد و دارای ویژگی های مقاومت در برابر خوردگی قوی است.بر اساس ویژگی های آن، آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰ به طور گسترده برای محصولاتی استفاده می شود که نیاز کمتری به استحکام دارند، مانند بازتابنده، بیلبورد، دکوراسیون، لوازم آشپزخانه، لامپ، عناصر الکتریکی، تجهیزات شیمیایی، همچنین به دلیل ویژگی های مقاومت در برابر خوردگی قوی، می توان برای ذخیره سازی مواد شیمیایی، واگن های مخزن راه آهن و سایر تجهیزات استفاده کرد.

ورق های آلومینیومی ۱۰۶۰ اغلب در ملزومات روزمره، وسایل روشنایی، بازتابنده ها، تزئینات، ظروف صنایع شیمیایی، سینک های حرارتی، علائم راهنمایی و رانندگی، الکترونیک، لامپ های روشنایی، پلاک ها، لوازم الکتریکی، قطعات مهر زنی و سایر محصولات مورد استفاده قرار می گیرند و برخی نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی بالایی دارند. شکل پذیری با این حال، تجهیزات شیمیایی یک کاربرد معمولی است، اما الزامات مقاومت بالا نیست.

جمع بندی

در این مقاله با تعریف آلیاژ، آلیاژهای آلومینیوم و خواص و کاربردهای آلومینیوم آلیاژ ۱۰۶۰ آشنا شدیم. این مقاله توسط سایت عصر صنعت اشراق برای شما همراهان عزیز آماده و ارائه شده است. امیدواریم که پاسخ سوالات خود را دریافت نموده باشید. به علاوه برای اطلاع از قیمت ها و دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

محصولات مرتبط :

سپری آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم

لوله آلومینیوم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

_____

نظرات مشتریان

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با ما

دفتر مرکزی

آدرس: تهران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان مکران شمالی نبش کوچه گل، پلاک ۱، واحد ۶، طبقه سوم

ارتباط با ما

دفتر غرب:

تهران، کیلومتر ۴ جادۀ قدیم تهران کرج

کارخانه:

تهران، شهرک صنعتی عباس‌آباد

ساعات کار:

شنبه تا چهار شنبه:        8:30 – 17:00

پنج شنبه :                    8:30 – 12:30

تمامی حقوق این سایت برای شرکت عصر صنعت اشراق محفوظ است.

0:00
0:00